Szukasz informacji na temat opłat drogowych na Słowacji? Nie wiesz jaką kategorię będzie mieć Twój pojazd? Chcesz podróżować przez Tatry nie narażając się na mandaty? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące opłat drogowych na Słowacji!
Zamów winiety do Słowacji!
W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew. Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!
Rodzaje e-winiet na Słowacji
Winieta na 10 dni
Najlepsza opcja dla podróżujących do 10 dni. Kupując winietę od dzisiejszego dnia, będzie ona ważna od godziny zrealizowania zamówienia przez kolejnych 9 dni, aż do godziny 23:59 w ostatnim dniu.
Winieta na 30 dni
Winieta 30-dniowa będzie ważna od dnia podanego w zamówieniu. Koniec ważności winiety następuje o 23:59 w ten sam dzień kolejnego miesiąca. Warto tu zaznaczyć, że jeśli zamawiamy winietę 31 stycznia, ważność winiety kończy się 2 marca o 23:59.
Winieta na 365 dni
Tak jak powyżej, ważność winiety rozpoczyna się od daty zamówienia i trwa przez następne 12 miesięcy. Taka winieta kończy ważność ostatniego dnia, o godzinie 23:59.
Jeśli zastanawiasz się czy bardziej opłaca Ci się kupić winietę na rok lub na 365 dni, wybierz tę drugą opcję. Jest ona bardziej opłacalna dla większości kierowców. Dlaczego? – Winieta Słowacka na rok ma ważność od dnia podanego w zamówieniu, do 31 stycznia następnego roku.
Jak oznaczone są drogi płatne na Słowacji?
Płatne odcinki dróg są oznaczone kolorem żółtym. Bezpłatne drogi rozpoznamy po linii przerywanej.
Drogi płatne Słowacja oznacza bezpośrednio przy drogach znakiem białego samochodu na niebieskim tle.
Które drogi na Słowacji są bezpłatne?
Za darmo pojedziemy obwodnicami wokół:
Gdzie obowiązują opłaty drogowe na Słowacji?
U naszych południowo-wschodnich sąsiadów, winiety obowiązują zarówno na autostradach i na szybkich drogach. Oprócz tego, opłaty drogowe wymagane są także w przypadku niektórych odcinków krajowych dróg ekspresowych.
Niezależnie więc od tego, czy jesteś na Słowacji jedynie tranzytem, czy też kierujesz się w stronę Tatr Słowackich, najlepiej będzie wykupić odpowiednią winietę. Na całe szczęście, Słowacki system opłat drogowych to jeden z najprostszych i najbardziej intuicyjnych w Europie.
W całej Słowacji, długość płatnych dróg wynosi blisko 800 km. W ich skład wchodzą:
Na początku 2024 roku nastąpiła znacząca zmiana w klasyfikacji słowackich dróg. Od 1 stycznia, listę odcinków płatnych uzupełniło 17 kolejnych tras.
Warto wiedzieć: Pełna lista dróg wymagających uiszczenia opłaty znajduje się na oficjalnej słowackiej stronie Słowackiego przedsiębiorstwa Dróg Krajowych (Národná diaľničná spoločnost, a.s.).
Jak płacić za autostrady na Słowacji?
Jeszcze przed zamawianiem winiety, musimy pamiętać o podaniu prawidłowych parametrów pojazdu!
W systemie słowackim nie ma bowiem opcji edytowania tych danych po dokonaniu zakupu winiety. Kierowcy nie mogą także zakupić winiety ze wsteczną datą.
Czy na Słowacji są bramki pobierające opłaty?
Aktualnie, na Słowacji nie ma poboru opłat na znanych nam bramkach. Każdy kierowca musi mieć wykupioną elektroniczną winietę. Słowacki system sczytuje za pomocą kamer numery rejestracyjne pojazdów i weryfikuje Twoje prawo przejazdu.
Kontrole odbywają się także poprzez patrole drogowe oraz przez specjalne czujniki. Jeżeli pojazd nie znajduje się na białej liście, kierowcy naliczany jest mandat, którego wysokość jest zależna od typu wykroczenia.
Rodzaje winiet dla pojazdów do 3,5 tony:
Kategoria M1 – samochody osobowe
W Republice Słowackiej, winietę musi wykupić każdy kierowca pojazdu, którego masa nie przekracza wagi 3,5 tony. Każdy samochód, którego ilość pasażerów nie przekracza 9 osób (włącznie z kierowcą), również podlega obowiązkowi wykupienia winiety.
Kategoria O1 i O2 – przyczepy
Obowiązkową winietę muszą także posiadać przyczepy, jednak wyłącznie wówczas, gdy przyczepa i samochód ją ciągnący razem przekraczają 3,5 tony.
Motocykle na Słowacji są zwolnione z opłat!
Zamów winiety do Słowacji!
W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew. Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Opłaty Drogowe Słowacja.
E-myto: opłaty drogowe Słowacja powyżej 3.5 tony
Obecnie, zamiast nalepek, stosuje się opłaty w formie elektronicznej nazywanej e-myto.
Ten rodzaj płatności obowiązuje wszystkie pojazdy mechaniczne (wraz z ich zespołami), których masa przekracza wagę 3,5 tony, a ich przeznaczeniem jest transport towarów.
E-myto jest konieczne również w przypadku pojazdów, w którym transportuje się więcej niż 9 osób razem z kierowcą.
Żeby móc płacić e-myto, najpierw kierowca musi zarejestrować się w dedykowanym słowackim systemie poboru opłat. Podczas rejestracji musimy wybrać metodę rozliczeniową, które przedstawiamy poniżej.
Opłaty drogowe na Słowacji dla ciężarówek podlegają opłatom dla pojazdów powyżej 3,5 tony, zwłaszcza jeśli chodzi o tiry z dwoma naczepami.
Płatność GO-BOX
Za e-myto zapłacimy online i offline. Jeśli chcemy dokonać opłaty przez Internet, możemy skorzystać ze strony eznamka.sk lub pobrać aplikację pod nazwą ”eznamka”.
Płatność w punktach lub na przejściach granicznych
Zapłacić możemy zarówno kartą, jak i gotówką na przejściach granicznych lub w specjalnych punktach stacjonarnych z logo ”eznamka”. Opłatę za przejazd zrealizujemy również dzięki urządzeniu OBU.
Aktualnie, kierowcy mają możliwość zapłacić przed podróżą i po podróży. Jak to działa i która metoda jest lepsza?
Koniecznie przed wyruszeniem w podróż musimy upewnić się, czy nasze OBU jest zsynchronizowane z systemem opłat obowiązującym na Słowacji. Dodatkowo, konieczne jest zapoznanie się ze stawkami obowiązującymi w Republice.
Jak obliczyć wysokość e-myta? – W kalkulatorze opłat drogowych na Słowacji.
Skorzystanie z kalkulatora umożliwi nam dokładne oszacowanie kosztów podróży. Pamiętaj, że finalny koszt zależy od typu drogi, ilości przejechanych kilometrów, kategorii pojazdu, ilości osi oraz emisji spalin.
Czy przejazd przez Słowację jest płatny dla wszystkich pojazdów?
Tak – za przejazd powyżej wymienionymi drogami każdy kierowca musi uiszczać opłatę. Wyjątkiem jest pojazd zarejestrowany na osoby posiadające kartę parkingową dla niepełnosprawnych.
Opłaty drogowe na Słowacji dla osobowych samochodów, tirów, ciężarówek i przyczep są jasno rozpisane w słowackim kalkulatorze opłat drogowych na stronie E-myto.
Podróż musi być nie tylko bezpieczna, ale i w pełni legalna. Nie warto też odkładać zakupu winiety na później – zakup na ostatnią chwilę może być chaotyczny i przez to możemy narazić się na popełnienie błędu.
Nieodpowiednia winieta, zły wybór dróg czy niewystarczające saldo pobierane przed lub po podróży, też może prowadzić do nieprzyjemności i przykrych niespodzianek na drodze.