Słowacja motocyklem

Planujesz podróż po Słowacji motocyklem? Chcesz się dowiedzieć jak bezpiecznie podróżować i gdzie warto pojechać? W tym artykule poznasz zasady ruchu drogowego jakie obowiązują na Słowacji, dowiesz się jak powinien być wyposażony motocykl i gdzie warto podróżować po Słowacji jednośladem. 

Co warto wiedzieć przed wyprawą motocyklem na Słowacji?

Zacznijmy od najważniejszego:

Motocykle są zwolnione z opłat drogowych!

Jako dumny właściciel jednośladu, na terenie całej Słowacji, możesz bez problemu podróżować przez Słowację jednośladem bez wykupywania winiet.

Pamiętaj jednak, aby przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Słowackie służby dość restrykcyjnie podchodzą do łamania przepisów. Jeśli jedziesz w trasę większą grupą, np. wykorzystując do tego dodatkowy transport na czterech kółkach – koniecznie sprawdź spis opłat za autostrady na Słowacji.

Jak zaplanować trasę motocyklem przez Słowację?

Być może to oczywiste, ale wyprawy jednośladem wymagają jasnych punktów destynacji na mapie.

Warto wiedzieć, że słowackie autostrady, drogi szybkiego ruchu jak i część dróg I klasy, są bardzo dobrze utrzymane, dzięki czemu możesz sprawnie i bez przeszkód przemieszczać się swoim jednośladem po praktycznie całym kraju (za wyłączeniem dróg stricte górskich).

Z miast do zwiedzania, najbardziej poleca się stolicę:

 • Bratysławę (szczególnie centrum),
 • miasto Eger,
 • Bańską Szczawnicę (znana z bogatej górniczej tradycji).

Znając dokładnie miejsca, które chcemy zwiedzić, łatwiej będzie nam zadbać o komfort jazdy (nawierzchnie), a także bezpieczeństwo i ewentualne przeglądy techniczne.  

Kolejną ważną kwestią, jest zapoznanie się ze słowackimi przepisami ruchu drogowego, które obowiązują zarówno samochody osobowe jak i motocyklistów. 😉

Większość terenów turystycznych Słowacji znajduje się w górach lub wokół nich. Motocyklem łatwo jest dojechać np. w rejony Tatr Wysokich.

Stamtąd można podziwiać szlaki i widoki, a sam teren jest szczególnie polecany osobom uprawiającym trekking. Obowiązkowym punktem do zwiedzenia w tym miejscu jest Słowacji Raj, znany z wodospadów i wąwozów.

Kolejną z najbardziej znanych destynacji jest Dolina Demianowska. To w niej znajdują się jaskinie lodowe oraz Demianowska Jaskinia Wolności. 

Warto także wybrać się szlakiem zamków słowackich!

Warte zobaczenia historyczne ruiny to między innymi Zamek w Bojnicach, Zamek Orawski oraz Zamek Spiski.

Dla dopełnienia turystycznej przygody z historią Słowacji, warto udać się do miejscowości Vlkolínec i Čičmany. Są to barwne skanseny utrzymane w tradycyjnej, ludowej formie architektury.

Trasy panoramiczne na Słowacji

Spośród miejsc kulturowego i historycznego dziedzictwa, motocyklem można zwiedzić trasy panoramiczne.

Często polecaną trasą jest droga wiodąca wokół Zamku Orawskiego, czy przez Przełęcz Dukielską.

Pozostałe rekomendowane trasy do jazdy na Słowacji motocyklem, to przede wszystkim malownicze i górskie drogi. Regiony, których warto się trzymać, to drogi o numerach:

 • 520,
 • 14,
 • 533,
 • 584,
 • 72,
 • 537.

To na nich znajdują się najciekawsze widoki i przejazdy. Bogata historia i piękne krajobrazy to cechy miejsc takich jak Słowacki Raj, Jezioro Szczyrbskie, wieś Vlkolinec, Wąwóz Maniński oraz Kras Słowacki czy cały region Liptowa.

Noclegi, atrakcje i tradycyjna kuchnia

Aby uniknąć niespodzianek, w planie podróży priorytetowo musi się znaleźć spis noclegów oraz miejsc, w których spróbujemy lokalnych specjałów i po prostu odpoczniemy. 

Wybór noclegu na Słowacji jest prosty przede wszystkim ze względu na ilość i rozmieszczenie kwater. Turyści podróżujący jednośladem bez problemu znajdą miejsca dedykowane właśnie motocyklistom. 

W zależności od preferencji, noclegi są dostępne w centrach miast, na obrzeżach czy na wsiach i wyznaczonych miejscach kempingowych.

Wybierając bardziej popularne miejsca, warto wiedzieć, że noclegów jest szczególnie dużo w okolicach Popradu, Tatr Wysokich i samej Bratysławy. 

Potrawy i specjały regionalne

Zarówno w sezonie, jak i poza nim, restauracje i kawiarnie w miejscowościach turystycznych serwują lokalne, tradycyjne dania. Najchętniej wybierane słowackie potrawy to:

 • langosz,
 • wyprazany syr,
 • cesnakova polievka,
 • piwo Kofola.

Większe miasta oraz najczęściej wybierane regiony pełne są lokali, w których turyści mają szansę poznać lokalną gastronomię. Warto znaleźć karczmę, która oprócz tradycyjnych potraw zapewnia niepowtarzalny klimat. 

Obowiązkowe wyposażenie na Słowacji

Nie każdy wie, ale niektóre pojazdy w Europie nie muszą mieć obowiązkowego wyposażenia.

Ciebie powinno interesować zasadniczo jedynie to, że należą do nich: zarówno klasyczne jednoślady jak i motocykle trójkołowe.

Na marginesie wspomnimy tylko, że czterokołowce, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h i które mają silnik o pojemności skokowej mniejszej niż 50 cm3 również są wolne od tego obowiązku.

Motocykle, motocykle trójkołowe oraz czterokołowce pozostałych kategorii (kategorie L3 – L5e oraz L7e) muszą być wyposażone w apteczkę zgodną ze standardem DIN.

Pamiętaj, że zawartość apteczki powinna być zgodna z wymogami kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany, a jej elementy nie mogą być przeterminowane.

Słowacja motocyklem: Wymagane dokumenty

Mimo tego, że na Słowacji nie obowiązują winiety dla motocykli, kierowcy zawsze są zobowiązani do posiadania ważnych dokumentów.

 • dowód rejestracyjny motocykla,
 • potwierdzenie ubezpieczenia OC,
 • dowód osobisty/ paszport,
 • prawo jazdy.

Mandaty na Słowacji

Słowackie przepisy obejmują szeroki zakres mandatów. 

Za przekroczenie prędkości, mandat może nas wynieść nawet do kilku tysięcy euro.

Słowacja jest krajem, w którym mandat można dostać nawet za najmniejszą ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Oprócz konsekwencji finansowych, kierowcy może grozić odebranie prawa jazdy (nawet do 10 lat) lub kara więzienia.

Warto pamiętać, że mandaty (o wysokości ok. 50-60€) mogą zostać wystawione za postój w niedozwolonym miejscu, ochlapanie wodą pieszego, brak włączenia świateł mijania czy nawet za niewłaściwe zachowanie na drodze.

Np. parkowanie w niedozwolonym miejscu, obciąża nas kwotą 50€. Wysokość kary pieniężnej może być większa, jeśli zaparkujemy na miejscu dla niepełnosprawnych.

Jaki jest mandat za brak kasku na motorze?

Za jazdę bez kasku, motocyklista może zostać ukarany mandatem do 60€. 

Jak płacić za mandaty?

Mandaty najlepiej opłacić od razu na miejscu – gdy zapłacimy karę szybciej niż w ciągu 15 dni, kwota mandatu może ulec obniżeniu. 

Metody płatności to tradycyjna zapłata gotówką lub kartą. Można również zapłacić pocztą. Zwlekanie z zapłaceniem mandatu może skutkować postępowaniem sądowym.

Słowacja motocyklem: Najważniejsze numery alarmowe

Podróżując po Słowacji motocyklem, poza atrakcjami i trasami, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Warto – na długo przed wyjazdem – zapisać numery telefonów na wypadek jakichkolwiek problemów:

 • 112 – Telefon Alarmowy
 • 158 – Policja
 • 150 – Straż Pożarna
 • 155 – Pogotowie Ratunkowe.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie słowackich służb.

Słowacja motocyklem: Podsumowanie

Pod względem geograficznym, Słowacja to obszar górski, dlatego znaczna większość najchętniej wybiera urokliwe miasteczka takie jak Ždiar, Zuberec, Vysoké Tatry czy Donovaly. 

Poza tym, na terenie całego kraju znajduje się wiele obiektów, osad lub miasteczek wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Przygotowując się do wyprawy, oprócz wyboru ciekawych miejsc do zwiedzania, musimy zapoznać się z przepisami i opłatami drogowymi.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Przepisy drogowe Słowacja.

Aby w pełni wykorzystać czas podróży, należy przygotować się do niej o wiele wcześniej. Bezpieczeństwo, wygoda, wypełnienie czasu i zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi wydatkami, pozwoli podróżować komfortowo według założonego planu.

Szerokiej drogi!