Trasa do Chorwacji samochodem: Słowacja i Węgry

Planujesz wakacje, a Twoim celem w tym roku jest Chorwacja? Nie wiesz od czego zacząć planować podróż? W tym artykule poznasz porównania najczęściej wybieranych tras i dowiesz się na co uważać, co ze sobą zabrać i gdzie tankować.

Jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji?

Jazda samochodem do Chorwacji może zająć do nawet 12 godzin.

Długość i czas jazdy różni się przecież od trasy, którą wybierzesz, sezonu, postojów, a także punktu z którego wyruszysz. Właśnie dlatego, trasa przez Słowację oraz Węgry to wyśmienita alternatywa dla najbardziej zatłoczonych dróg.

Pamiętaj, że czynniki decydujące o wyborze najlepszej trasy, to nie tylko ilość kilometrów czy czas przejazdu. Wyprawa nad Adriatyk to także koszty paliwa i winiet, które poniesiesz na danej trasie.

Oprócz tego, plan trasy do Chorwacji samochodem powinien zawierać punkty tranzytowe:

 • miejsca graniczne
 • główne miasta. 

Poniżej znajduje się porównanie najczęściej wybieranych tras przez podróżujących z uwzględnieniem zalet jazdy przez Słowację i Węgry.

Dlaczego warto wybrać trasę SK > HU?

Najkrótszą trasą z Polski do Chorwacji może być trasa przez Czechy, Słowację i Węgry, a najczęściej wybieraną przez kierowców jest trasa wiodąca przez Czechy, Słowację i Austrię. Drogi te, z racji swojej popularności, mogą być bardziej zatłoczone.

Jadąc przez Słowację i Węgry, możemy spodziewać się mniejszego ruchu. 

Rezygnując z przejazdu przez Czechy, unikasz ryzyka otrzymania mandatu. Gęsto rozmieszczone patrole w Czechach chętnie wystawiają mandaty nawet za nieznaczne przekroczenie prędkości.

Jeżeli wyjeżdżasz z południowej części Polski, trasa może być o wiele krótsza jeśli zdecydujesz się na podróż przez Słowację i Węgry. Za najszybszą do przebycia drogą, określa się trasę wiodącą przez Czechy, Austrię i Słowenię. 

Pamiętaj, że krótsza trasa nie jest zarówno trasą szybszą do pokonania!

Słowenia posiada jedne z najdroższych winiet w Europie. Omijając ten kraj, możesz zaoszczędzić. 

Porównanie z innymi trasami

Trasa przez Czechy, Słowację i Austrię trwa 7,5h samej jazdy (z postojami jest to około 9h). Odległość z Katowic do Zagrzebia wynosi około 755 km.

Tym szlakiem będziesz jechać głównie autostradami lub obwodnicami, co znacznie skraca czas podróży i minimalizuje ryzyko stania w korkach.

Drogi, jakimi najczęściej jeżdżą turyści, to:

 • w Czechach – D1, D35, D46 oraz D52,
 • w Austrii – A5, A2 i A9,
 • na Słowenii – A1 i A4.

Jeśli wciąż nie masz pewności co do wyboru trasy, poznaj 3 najlepsze trasy do Chorwacji opisane na największym polskim serwisie oferującym Winiety-Online.pl. 

Różnice w kosztach

Podczas podróży samochodem koszty mogą znacząco się różnić w zależności od trasy. Analiza kosztów paliwa, opłat drogowych w poszczególnych krajach czy ewentualnych opłat na granicach pomoże Ci dostosować trasę do swojego budżetu.

TrasaCzechy > Austria > SłoweniaCzechy > Słowacja > WęgrySłowacja > Węgry
Koszt winiet160 zł145 zł105 zł
Paliwo (~6,30 zł/l)322 zł327 zł362 zł
W jedną stronę (około)492 zł472 zł467 zł
W obie strony (około)1000 zł839 zł829 zł
Razem213419281868
Ceny zgodnie z TOP 3 trasy do Chorwacji

Czy trasa przez Słowację jest trudna?

Trasa ta jest nieco dłuższa niż inne, jednak jest to kompensowane przez chociażby niskie koszty.

Trudność trasy na pewno zależy od indywidualnych warunków pogodowych, prędkości poruszania się i ewentualnych opóźnień drogowych i utrudnień (np. remontów dróg czy wypadków).

Na jakość trasy wpływa rozbudowana sieć autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji oraz na Węgrzech.

Drogi mają wysoką jakość mimo iż przebiegają przez górzyste tereny, zwłaszcza na Słowacji (w rejonach Tatr i Beskidów). Krajobraz na Węgrzech jest zdecydowanie bardziej płaski i monotonny. Właśnie dlatego warto zahaczyć o Balaton!

Istotne jest, czy wybierasz się na urlop w środku okresu wakacyjnego czy poza nim. Przykładowo, trasa w jesiennej/ zimowej porze, w godzinach wczesno porannych, będzie mniej oblegana, niż w środku lata.

Planowanie podróży powinno zawierać regularne śledzenie zmian w pogodzie oraz bycie na bieżąco ze stanem warunków na drodze.

 

Ubezpieczenie turystyczne online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, które chronią Cię przed dodatkowo płatnymi świadczeniami w Słowacji.

Najlepsze oferty na rynku i wygodny zakup!

Już od 3,23 zł / dzień

Szczegółowy opis trasy do Chorwacji

Zarówno Słowacja, jak i Węgry, są krajami bogatymi w różnorodne krajobrazy. Doliny, malownicze górskie tereny i miasta z bogatą historią, to idealne miejsca na postój i zwiedzanie.

Przejeżdżając przez Słowację, warto będzie zobaczyć Tatrzański Park Narodowy, a postój wybrać w miasteczku Levoča lub Bardejov.

Na Węgrzech obowiązkowo odwiedź Węgierską Krainę Błękitnych Jezior oraz historyczne, największe miasta, czyli stolicę Budapeszt oraz miasteczko Eger.

Udogodnienia na trasie do Chorwacji

Planując zwiedzanie konkretnych miejscowości, wybierz odpowiednie trasy, na których będą znajdować się stacje benzynowe, parkingi i restauracje.

W trakcie jazdy niezwykle istotny jest odpoczynek i przerwy na posiłki.

Wyjazd do dalekiego kraju musi być bardzo przemyślany, dlatego planowanie podróży musi uwzględniać przerwy na trasie.

Nie można dopuścić do przemęczenia się kierowcy i – co za tym idzie – wpłynięcia na bezpieczeństwo podróżujących. 

Noclegi na trasie do Chorwacji

Wygodne noclegi w hotelu/ motelu, które spełniają Twoje oczekiwania, w znaczny sposób podnoszą jakość całego wyjazdu. Jak wybrać typ noclegu i odpowiednie miejsce?

Noclegi w hotelu są dla osób, które szczególnie cenią sobie wygodę i wysoki standard wypoczynku. Motele to miejsca o niższych cenach noclegu i nieco mniejszej popularności. 

Wybierając miejsce noclegu, zwróć uwagę na jego lokalizację względem trasy oraz opinie innych podróżnych. Zapoznaj się ze zdjęciami pokoi, sprawdź czy hotel ma strzeżony parking i śniadanie.

W szczegółowy plan podróży do Chorwacji przez Słowację i Węgry, musisz dodać kwestię dotyczącą opłat drogowych.

Jakie dokumenty zabrać jadąc do Chorwacji?

Pierwszym krokiem podczas przygotowywania pojazdu do podróży, jest pełna dokumentacja.

Podróżując przez 4 kraje (Polska, Słowacja, Węgry i Chorwacja), koniecznie sprawdź czy masz wszystkie wymagane dokumenty. 

By wjechać do Chorwacji, musisz posiadać:

 • ważny dowód osobisty lub/i paszport. 
 • dowód rejestracyjny pojazdu
 • aktywna polisa (ubezpieczenie OC)

Winiety na Słowacji

System opłat drogowych na Słowacji dzieli się na winiety dla pojazdów:

 • o DMC < 3,5 tony,
 • o DMC > 3,5 tony.

W przypadku pojazdów ważących poniżej 3,5 tony, funkcjonuje system winiet (diaľničná známka). Opłatę drogową muszą uiścić kierowcy pojazdów takich jak:

 • pojazdy dwuosiowe,
 • pojazdy kategorii M1 niezależnie od wagi,
 • zespoły pojazdów o kategorii M1, M1G, N1 i N1G,
 • przyczepy kategorii O1 i O2.

Pojazdy, ważące poniżej 3,5 tony, muszą posiadać odpowiednią winietę w zależności od ilości dni/ miesięcy jakie spędzimy w trasie. Za słowackie winiety zapłacisz około:

 • 12€ za 10 dni,
 • 17€ za 30 dni,
 • 60€ za rok.

Zamów winiety już teraz!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew. Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!

Flaga Słowacji

Winiety na Węgrzech

Na Węgrzech, tak jak na Słowacji, również obowiązują elektroniczne winiety do zakupu online.

Węgierska winieta (e-matrica) pozwala na legalne podróżowanie po drogach szybkiego ruchu, autostradach i niektórych drogach krajowych. Koszt winiet zależny jest od kategorii pojazdu, okresu czasu i typu dróg. 

Kategorie pojazdów, które muszą posiadać winietę, to głównie:

 • D1M (motocykle),
 • D1 (samochody osobowe nieprzeznaczone do przewozu towarów, mieszczące do 7 osób, ważące mniej niż 3,5 tony),
 • D2 (wszystkie inne samochody do 3,5 tony),
 • U (przyczepy).

Koszty winiet zależne są także od okresu czasu, jaki spędzasz na Węgrzech, czyli winiety 10-dniowe, miesięczne i roczne

Co trzeba mieć w aucie na trasie przez Słowację i Węgry?

W trakcie planowania trasy, noclegów i innych udogodnień na trasie, nie można pominąć kwestii technicznego przygotowania pojazdu. Bezpieczna i długa podróż wymaga rzetelnego podejścia do sprawy.

Przed wyjazdem na Słowację, należy mieć na pokładzie:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica,
 • apteczka pierwszej pomocy, 
 • kamizelki odblaskowe,
 • opony zimowe (od 15 listopada do 15 marca).

Podróżując do Chorwacji, pamiętaj aby mieć za sobą niezbędne badania techniczne i przegląd pojazdu, obejmujący:

 • stan emisji spalin, 
 • system hamulcowy,
 • oświetlenie,
 • układ kierowniczy, itp.

Trasa do Chorwacji – porady dla kierowców i uwagi

Wybierając najlepszą trasę do Chorwacji, warto rozważyć jazdę przez Słowację i Węgry. Jest to trasa na pewno najtańsza i najmniej zatłoczona

Przejeżdżając przez dwa różne kraje by dotrzeć do Chorwacji, musisz sprawdzić pogodę dla każdego kraju, uwzględniając okres czasu, jaki będziesz tam przebywać.

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort podróży, unikaj upałów, ulew i nadzwyczajnych warunków, które mogłoby wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo i wygodę.

Nie zmienia to jednak faktu, że komfort podróży będzie tym większy, im mniej popularny okres wybierzesz na urlop w Chorwacji.

Wakacje, ferie i dłuższe weekendy zawsze wiążą się z dużą ilością podróżujących po Europie, co oznacza nie tylko wzmożony ruch na drodze, ale i większą ilość zwiedzających w turystycznych miejscowościach.

Podsumowanie

Podróżowanie samochodem do Chorwacji przez Słowację i Węgry, to opcja zarówno najtańsza, jak i oferująca najmniejszy ruch na drodze. Niższe koszty podróży, piękne krajobrazy i historyczne miejsca, to najciekawsza alternatywa dla podróży przez Czechy, Słowenię i Austrię. 

Planując wyjazd, który potrwa maksymalnie 12 godzin samej jazdy, musisz pamiętać o systemie opłat drogowych na Słowacji i Węgrzech, o zaletach tej trasy oraz o obowiązkowym wyposażeniu samochodu (w tym o dokumentach).

Życzymy spokojnej podróży!