Słowacja kamperem – odkryj trasy w 2024 roku

Planujesz od dłuższego czasu wybrać się w trasę kamperem? Myślisz o dłuższym urlopie, a za cel wybierasz tereny za południowo-wschodnią granicą? Poniżej wymieniamy obowiązkowe wyposażenie samochodu, aspekty związane ze stanem i dokumentacją pojazdu oraz jego ubezpieczeniem. Jeżeli szukasz informacji dotyczących przepisów jazdy samochodem lub kamperem na Słowacji, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Gdzie kamperem na Słowację?

Popularne trasy, jakimi najczęściej poruszają się turyści, to przede wszystkim autostrady D1 i D3. 

Miejsca szczególnie warte odwiedzenia, to przede wszystkim Tatry Wysokie – to tutaj miłośnicy gór i natury mogą skorzystać z wielu szlaków turystycznych, oglądać wspaniałe widoki i znaleźć bezpieczne miejsca do kempingu.

Warto nadmienić, że bliżej południa znajdują się Tatry Niskie i jest to alternatywa dla osób, które preferują mniej zatłoczone szlaki. 

Czym byłby wyjazd na Słowację bez zwiedzenia Bratysławy? No właśnie.

Stolica Słowacji znajduje się co prawda na południowym zachodzie od Tatr, ale dla każdego turysty zwiedzenie starego rynku, zamku Bratysławskiego i Pałacu Prymasowskiego, będzie niezapomnianą przygodą.

Miej jednak na uwadze, że parkowanie kamperem w stolicy może przysporzyć wiele kłopotów.

Ze względu na liczne miejsca kempingowe znajdujące się na terenie całego kraju, lepiej przejechać nieco więcej kilometrów i odkryć równie piękne Koszyce – drugie co do wielkości miasto Słowacji.

Czy na Słowacji można spać w kamperze na „dziko”?

Spanie na dziko to popularny sposób na nocleg szczególnie w obszarach górskich.

Na Słowacji istnieją obszary, w których dozwolone jest spanie na dziko, jednak przed wyborem takiego sposobu na nocleg, koniecznie musimy zweryfikować przepisy dotyczące ochrony środowiska. 

Warto, jeszcze przed wyjazdem z Polski sprawdzić, czy dany obszar na którym chcemy przenocować na dziko nie jest pod ochroną!

Jeśli dokładnie sprawdzimy czy spanie na dziko w danym miejscu jest zgodne z przepisami danego obszaru, możemy śmiało rozpocząć caravaning.

Jak uniknąć mandatu za spanie “na dziko”?

Zdrowy rozsądek – to dewiza każdego szanującego się podróżnika. Jeżeli decydujesz się spać na dziko, to musisz mieć absolutną pewność, że nie łamiesz przepisów i nie szkodzisz przyrodzie.

Spanie na dziko w większości miejsc na Słowacji jest zabronione.

Przed wyjazdem kamperem na Słowację, koniecznie upewnij się (najlepiej w kilku źródłach), czy dane miejsce jest przeznaczone do bezpiecznego i legalnego biwakowania. 

Zazwyczaj kampera możemy zaparkować legalnie w miejscach mniej zaludnionych (tj. na obrzeżach wsi i miast, a nawet w pobliżu lasów i na łąkach).

Absolutnie unikaj jednak dzikiego biwakowania w rezerwatach przyrody i miejscach chronionych. Takie zachowanie zawsze będzie równać się z ryzykiem mandatu, pomijając już szkody dla środowiska.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Słowacji

Przed wyruszeniem w trasę, trzeba zadbać przede wszystkim o wyposażenie samochodu, według zasad jakie panują na terenie Słowacji. 

U naszych południowo-wschodnich sąsiadów, wyposażenie samochodu powinno obejmować:

  • wyposażoną apteczkę,
  • trójkąt z homologacją,
  • linkę holownicza,
  • gaśnica,
  • zimowe opony (obowiązkowe w okresie 15.11-31.03 i w przypadku oblodzonych i zaśnieżonych dróg),
  • lewarek,
  • narzędzia do montażu kół,
  • koło zapasowe. 

Czy na Słowacji trzeba mieć koło zapasowe?

Krótka odpowiedź brzmi: Tak.

Na wyposażeniu każdego pojazdu musi się znajdować koło zapasowe.

Warto jednak znać wyjątki, w których ta zasada nie obowiązuje. Są to przypadki, w których pojazd ma opony typu Run-flat, czyli specjalny rodzaj opon zdolnych do jazdy nawet po uszkodzeniu.

Koło zapasowe nie jest wymagane również wtedy, gdy samochód z góry posiada dedykowany zestaw naprawczy do opon bez konieczności ich demontażu.

Jakie dokumenty są wymagane na Słowacji? 

W obowiązkowym wyposażeniu samochodu zawierają się także odpowiednie dokumenty – również te, którymi się legitymujemy.

Na terenie Słowacji musisz mieć:

  • ważne prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny pojazdu (wraz z aktualnym badaniem technicznym),
  • ubezpieczenie OC

Winiety Słowacja – pojazdy poniżej 3,5 tony

Na całym terenie Słowacji obowiązują elektroniczne winiety. 

Pojazdy, które poruszają się autostradami, ekspresówkami i tzw. drogami I klasy, muszą je posiadać.

Pojazdy o DMC do 3,5 tony, obejmuje obowiązek wykupienia winiety autostradowej, znanej na Słowacji jako diaľničná známka. Winiety Słowacja udostępnia tylko w formie elektronicznej. 

Oprócz tego, na terenie Słowacji obowiązuje system opłat drogowych dla pojazdów, których waga przekracza 3,5 tony. Jest nim tzw. e-myto.

Aby podróżować zgodnie z prawem, kierowca takiego pojazdu musi posiadać specjalne urządzenie pokładowe, czyli OBU.

Zamów winiety do Słowacji!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew. Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!

Flaga Słowacji

Jakie pojazdy są zwolnione z opłaty za podróż?

Nie każdy pojazd na terenie Słowacji jest objęty obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd.

Do tych wyjątków należą pojazdy zarejestrowane na osoby, które posiadają ważną kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych.

Oprócz tego, za przejazd na Słowacji nie muszą opłacać kierowcy aut należących do opieki społecznej lub do obcokrajowców, którzy są zwolnieni z opłat na mocy zasady wzajemności (ugody międzynarodowej). 

Winiety i e-myto nie obowiązują również zarejestrowanych pojazdów historycznych.

Z opłat zwolnione są także motocykle.

Najważniejsze przepisy drogowe na Słowacji

Kierowca samochodu osobowego musi przestrzegać zasad ruchu drogowego na Słowacji. Jadąc autostradą, musimy pilnować by nie przekroczyć 130 km/h. W terenie zabudowanym z kolei, dozwolona prędkość to maksymalnie 50 km/h. 

Słowaccy kierowcy i turyści muszą mieć 0 promili alkoholu we krwi. Dzieci poniżej 12 roku życia lub/i o wzroście mniejszym niż 150 cm, mogą podróżować wyłącznie w dedykowanych fotelikach, na tyle pojazdu.

Kierowca ma całkowity zakaz używania telefonu w trakcie jazdy. Wyjątkiem jest posiadanie zestawu głośnomówiącego. Ponadto, trzeba mieć w pełni wyposażony pojazd, ponieważ słowackie kontrole są dość szczegółowe i nietypowe dla nas, Polaków.

Na Słowacji nocleg z dala od oficjalnych kempingów jest zabroniony. Zakaz ten stosuje się również do noclegów na prywatnych działkach lub biwakach. Jednak w większości przypadków zakaz ten nie jest egzekwowany przez władze, stąd popularność spania w kamperze na Słowacji.

Jeśli jednak zdarzy się nam narazić na mandat, to najczęściej są to grzywny za postój na zakazie.

Jak postępować w przypadku otrzymania mandatu na Słowacji?

Wysokość mandatu – o czym trzeba pamiętać – jest zmienna!

W zależności od rodzaju wykroczenia i jego szkodliwości, możemy otrzymać od 50 do nawet kilku tysięcy euro.

Policjant może wystawić nam mandat na o wiele wyższą kwotę, lub znacznie ją obniżyć, stosując się do widełek ustalonych w słowackim kodeksie drogowym.

Pamiętaj, że mandaty zapłacisz wyłącznie u policjanta, zarówno kartą, jak i gotówką. Warto od razu uiścić opłatę, nawet jeśli jest wysoka. Nieopłacenie mandatu na miejscu może skutkować postępowaniem administracyjnym. 

Jeśli nie będziesz w danym momencie posiadał określonej kwoty, funkcjonariusz odbiera prawo jazdy w zamian wydając 15-dniowy, tymczasowy dokument

Jeśli nie opłacisz kary przed upływem 15 dni, sprawa zostanie skierowana do właściwego organu w postępowaniu administracyjnym.

Słowacja kamperem: Najważniejsze numery alarmowe

Słowacja posiada system telefonów alarmowych, ułatwiających skontaktowanie się ze służbami ratunkowymi. Pierwszym z nich jest 112, czyli główny (ogólny) numer alarmowy. Dla turystów najistotniejszym numerem jest 18300 pozwalający na wezwanie Górskiego Pogotowia Ratunkowego. 

Pozostałe numery ratunkowe to:

  • 150 – na straż pożarną,
  • 155 – na pogotowie ratunkowe,
  • 158 – na policję,
  • 159 – na straż miejską,

Oprócz tego, turyści mogą dzwonić na informację telefoniczną – 1181.

Pomocne strony dla turystów

Osoby wybierające się w podróż na Słowację, mogą skorzystać z darmowych stron poświęconych turystom. Strony są dostępne w języku polskim.

  1. https://hzs.sk/kontakty/ – podstawowe numery i adresy e-mail dla turystów,
  2. https://www.camping.info/en/country/slovakia – informacje o kampingach
  3. https://hzs.sk/pokyny-hzs/ – na tej stronie można pobrać regulamin Górskiego Pogotowia Ratunkowego ,
  4. https://laviny.sk/bulletin/latest – strona zawierająca informacje o zagrożeniach lawinowych,
  5. https://meteo.hzs.sk/ims/html2/customer/hzs_946/currentDataMap.html – aktualna mapa pogody w słowackich górach

Podsumowanie

Podróż samochodem przez Słowację lub jazda kamperem zawsze wymaga przygotowania i znajomości przepisów. Nocowanie w wyznaczonych dla kamperów miejscach i przestrzeganie zasad miejsc noclegowych, to klucz do bezpiecznej podróży, bez niespodziewanych zdarzeń.

Życzymy spokojnej podróży!