Przepisy drogowe Słowacja

Planując dłuższy wyjazd na Słowację, warto znać miejscowe przepisy ruchu drogowego oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Wiedza ta i zastosowanie się do niej gwarantuje bezpieczną podróż. Poniżej znajdziesz praktyczne porady związane z planowaniem trasy, poruszaniem się po płatnych odcinkach oraz kontrolami drogowymi na Słowacji.

Przepisy drogowe na Słowacji

Przestrzeganie zasad ruchu drogowego na Słowacji jest ściśle kontrolowane. Kontrole mogą odbywać się przez patrol policji oraz kamery monitorujące numery tablic rejestracyjnych i fotoradary.

Ograniczenia prędkości 

  • Autostrady – do 130km/h
  • Drogi główne i krajowe – do 90 km/h
  • W terenie zabudowanym – do 50 km/h.

Jazda pod wpływem alkoholu

W całej Słowacji panuje polityka zerowej tolerancji (0‰).

Nawet najmniejsza wartość wydychana w powietrzu jest surowo karana i uznawana za wykroczenie. 

Za obecność alkoholu we krwi kierowcy karani są wysokimi mandatami. W przypadkach szczególnego zagrożenia, zabierane jest nawet prawo jazdy.

Przewożenie dzieci 

Dzieci poniżej 150 cm wzrostu lub/i te poniżej 12 roku życia, należy przewozić w odpowiednich fotelikach. Foteliki muszą być zamontowane na tylnych siedzeniach. 

Tę zasadę Słowacja przestrzega szczególnie – przepis ten ma na celu znaczne zwiększenie bezpieczeństwa dla podróżujących dzieci.

Oświetlenie pojazdu

Na terenie całej Słowacji, każdy pojazd musi mieć włączone światła mijania przez całą dobę. Ta zasada obowiązuje niezależnie od aktualnie panujących warunków pogodowych.

Czy na Słowacji trzeba mieć zapasowe żarówki?

Oficjalnie nie musimy posiadać zapasowych żarówek na wyposażeniu pojazdu. Warto je jednak posiadać na wszelki wypadek dla zwiększenia bezpieczeństwa i do ewentualnej kontroli.

Co trzeba mieć w samochodzie na Słowacji?

Wszyscy kierowcy podróżujący po Słowacji muszą zastosować się do przepisów związanych z obowiązkowym wyposażeniem samochodu. 

  • Apteczka pierwszej pomocy – obowiązkowy element wyposażenia, musi zawierać podstawowe leki i materiały opatrunkowe. Pełne wyposażenie apteczki pozwoli nam udzielić pomocy osobie poszkodowanej w razie wypadku.
  • Kamizelki odblaskowe – ich ilość powinna odpowiadać liczbie pasażerów.
  • Gaśnica – warto ją posiadać mimo iż nie jest wymagana dla samochodów osobowych.
  • Trójkąt ostrzegawczy – pozwala zwiększyć bezpieczeństwo i ostrzec innych kierowców w razie awarii naszego samochodu.
  • Zimowe opony – na Słowacji, zimowe opony są obowiązkowe w okresie od 15 listopada – 31 marca. Trzeba je także mieć w przypadku opadów śniegu i oblodzenia dróg.

Dodatkowe wyposażenie obejmuje koło zapasowe, narzędzia do wymiany koła lub zestaw naprawczy do opon. Zawsze warto mieć je na pokładzie!

Słowacja: Wymagane dokumenty samochodowe

Jak to w trakcie każdej samochodowej wyprawy, równie istotne co wyposażenie jest posiadanie pełnej dokumentacji pojazdu, czyli:

  • aktualne prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny,
  • ważne ubezpieczenie OC.
  • odpowiednia e-winieta

Zamów winiety do Słowacji!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew. Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!

Flaga Słowacji

Słowacja: Ceny e-winiet, a kategoria pojazdu

Kwota opłat drogowych na Słowacji jest zależna od rodzaju pojazdu i okresu czasu.

  • Słowackie e-winiety są obowiązkowe dla pojazdów oraz zespołów pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony.
  • W przypadku zespołu pojazdów, zakup winiety dotyczy zarówno pojazdu jak i pojazdu ciągnącego (przyczepy).
  • W przypadku zespołów pojazdów o masie do 3,5 tony, zakup słowackiej e-winiety dotyczy wyłącznie pojazdu ciągnącego, nie jest wymagany przyczepy.
Rodzaj winietyOkres czasuKoszt (z VAT)Kategoria pojazdu
10-dniowa10 dni72,99 złPojazdy do 3,5 tony (M1)
30-dniowa30 dni97,99 złPojazdy do 3,5 tony (M1)
365-dniowa365 dni304,99 złPojazdy do 3,5 tony (M1)
365-dniowa365 dni60 EURPojazd ciągniony (przyczepa) kategorii O1 i O2
Ceny zgodnie z Winiety-Online.pl

Pojazdy zwolnione z opłat 

Bez ponoszenia opłat, Słowackimi drogami mogą poruszać się motocykle i pojazdy uprzywilejowane (policja, karetki, straż pożarna). Oprócz tego, obowiązek winiety jest zniesiony w przypadku pojazdu zarejestrowanego na osobę niepełnosprawną.

E-winieta czy e-myto? – Co musisz opłacić?

Zakup winiety obowiązuje kierowców pojazdów o DMC do 3,5 tony. Są to przede wszystkim samochody osobowe, mniejsze pojazdy dostawcze i kampery. 

Zakup e-myta dotyczy natomiast pojazdów, które masą przekraczają 3,5 tony. Najczęściej pojazdy o tej wadze to autobusy, ciężarówki czy też tiry.

W ich przypadku, konieczna jest też rejestracja w słowackim systemie, który automatycznie nalicza opłaty na podstawie przejechanych kilometrów​​.

KategoriaTypy pojazdów
M1Samochody osobowe do 8 pasażerów plus kierowca
N1Lekkie pojazdy dostawcze do 3,5 tony
N2Pojazdy dostawcze powyżej 3,5 tony do 12 ton
N3Ciężarówki powyżej 12 ton
O1Lekkie przyczepy do 0,75 tony
O2Przyczepy powyżej 0,75 tony do 3,5 tony
O3Ciężkie przyczepy powyżej 3,5 tony do 10 ton
O4Ciężarowe przyczepy powyżej 10 ton

Które odcinki są płatne na Słowacji?

Obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd dotyczy:

  • głównych autostrad (A),
  • dróg ekspresowych (R),
  • niektórych dróg I klasy.

Przed wyjazdem, każdy kierowca musi upewnić się czy jego pojazd wymaga zakupu winiety czy rejestracji w systemie e-myto. 

Mandaty na Słowacji

W zależności od rodzaju wykroczenia i zagrożeń jakie za sobą niesie, kwota mandatu może się różnić. W skrajnych przypadkach, kierowca może stracić prawo jazdy.

Warto pamiętać o zasadach opłacania mandatów na Słowacji. 

  1. Najlepiej jest opłacić mandat na miejscu, gotówką.
  2. Jeżeli nie mamy przy sobie gotówki, lub występują problemy z płatnością, nasze prawo jazdy jest zabierane na 15 dni. W ciągu tego okresu powinniśmy zapłacić mandat. W przeciwnym razie, następuje wszczęcie postępowania administracyjnego.
  3. Jeżeli nie zgadzamy się na mandat, możemy złożyć sprzeciw w odpowiednim organie administracyjnym, nie później niż 15 dni od daty otrzymania mandatu.

Możemy się odwołać, jeśli uważamy, że mandat jest zbyt wysoki w stosunku do rodzaju wykroczenia lub został nałożony niesłusznie.

Mandaty na Słowacji: Gdzie złożyć odwołanie?

Sprzeciw od mandatu nałożonego na Słowacji należy złożyć do organu administracyjnego, wyznaczonego przez słowacką policję drogową (lub instytucję nadzorującą ruch drogowy).

Adres do organu/ instytucji znajdziemy na mandacie. Jeśli takie dane nie zostały w nim ujęte, wówczas należy skontaktować się z lokalnymi władzami, które nałożyły mandat. 

Podsumowanie

Podróżując po Słowacji, priorytetowe jest dostosowanie się do lokalnych przepisów drogowych. Aby podróżować bezpiecznie i komfortowo, najlepiej jest się dostosować do panujących tam przepisów.

Każdy podróżujący dzięki temu uniknie niespodziewanych wydatków i nieprzyjemności związanej z otrzymaniem mandatu. Konieczność wykupienia e-winiety, odpowiedniego wyposażenia samochodu (w tym apteczki) oraz zrozumienie wymagań ruchu drogowego na Słowacji, zagwarantuje nam spokojną podróż.

Życzymy spokojnej podróży!