Gdzie kupić winiety na Słowację?

Wybierając się samochodem za granicę, należy obowiązkowo zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym państwie. Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę, to obowiązek posiadania winiety na płatnych odcinkach dróg. Gdzie kupić winiety na Słowację? Co warto wiedzieć o winietach? Odpowiadamy!

Winiety Słowacja – ceny, gdzie kupić

Zamów winiety do Słowacji!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew. Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!

Flaga Słowacji

Czym są winiety?

Samo pojęcie winiety jest znane wiekszości osobom, jednak dla porządku przypomnimy, że chodzi o opłatę drogową, mającą w Słowacji postać elektroniczną, która umożliwia podróżowanie po autostradach i drogach ekspresowych przez określony czas i przeznaczona jest dla pojazdów do 3,5 t.

Gdzie kupić winiety słowackie?

Winietę na płatne drogi w Słowacji można zakupić w kilku miejscach, zarówno w Polsce, jak i na terenie Słowacji. Lista punktów fizycznych jest bardzo długa i zawierają sie w niej stacje paliw oraz punkty samoobsługowe. Każde z rozwiązań posiada swoje plusy i minusy, na które należy zwrócić uwagę, zanim dokonamy wyboru, którą metodą opłacimy przejazd.

Gdzie kupić online

Winiety słowackie najwygodniej zakupić online, przez stronę operatora poboru opłat E-znamka lub korzystając z najwiekszego, polskiego serwisu do zakupu winiet, gdzie istnieje możliwość wykupienia również innych winiet w ramach jednej transakcji.

Gdzie kupić fizycznie

Gdzie kupić winietę słowacką fizycznie? Od 2018 roku Słowacja nie posiada naklejek, dlatego zakup winiety fizycznie oznacza opłacenie jej elektronicznej wersji w stanowiskach „kioskach”, znajdujących się przy wjazdach na teren Słowacji oraz na wybranych stacjach paliw. Zobacz pełną listę punktów.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się gdzie kupić winiety na Słowację, zapraszamy do zapoznania się z krótkim zestawieniem wad i zalet poszczególnych rozwiązań. Wskazane wady i zalety nie mają charakteru uniwersalnego, gdyż wiele zależy od naszych preferencji i sytuacji, w której znaleźliźmy się w danej chwili.

Zakup online | czy warto

W pierwszej kolejności oceńmy rozwiązanie online, które co do zasady, jest rozwiązaniem korzystniejszym w większej ilości sytuacji. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się własnie na ten sposób opłacania przejazdów:

Zalety +++

Zaleta 1 – W spokoju realizujesz zamówienie przed wyjazdem (po polsku),
Zaleta 2 – Mniejsza szansa na popełnienie błędu / literówki / wskazaniu złych dat,
Zaleta 3 – Wygodne płatności internetowe, dotyczy głównie polskiego serwisu pośredniczącego, który oferuje wiele wygodnych metod płatności,
Zaleta 4 – Pewność poprawnego opłacenia przejazdu potwierdzona oficjalnym dokumentem PDF.

Wady – – –

Wada 1 – Sporadyczne prace serwisowe systemu poboru opłat, przez co niemożliwy jest zakup winiety w danej chwili,
Wada 2 – Brak możliwości płatności gotówką,

Zakup fizycznie | czy warto

Zakupy fizyczne sugerujemy traktować jako zabezpieczenie, czy też rozwiązanie awaryjne, w takich sytuacjach jak awaria systemu poboru opłat online, albo zamawianie winiety przy okazji tankowania i jednoczesnym nie posiadaniu wykupionej winiety wcześniej:

Zalety +++

Zaleta 1 – Możliwość płatności gotówką (w niektórych punktach),
Zaleta 2 – Zamówienie winiety „przy okazji” np. tankowania.

Wady – – –

Wada 1 – Awarie punktów samoobsługowych, w sytuacji kiedy musimy wykupić winietę,
Wada 2 – W okresach wakacyjnych możliwe kolejki do kas lub automatów,
Wada 3 – Płatność gotówką w EUR lub kartą z możliwością naliczenia niekorzystnych przewalutowań, w zależności od oferty Twojego banku.
Wada 4 – Większe ryzyko popełnienia błędu, kupując na szybko, lub podając numer na stacji benzynowej / problemy z komunikacją.

Ceny winiet na Słowacji

Ceny bazowe winiet słowackich ustalane są przez rząd, najcześciej raz w roku i wyrażone są w walucie natywnej, czyli EUR. Dla Polskich obywateli cena winiety do Słowacji w PLN będzie różna, w zależności od kursów walut, prowizji pobieranych przez banki przy płatności kartą, prowizji pobieranych przez firmy zakupujące na rzecz klienta oraz miejsca zakupu tej winiety. Różnice w koszcie winiety przy zakupie najkrótszej – 10cio dniowej mogą dochodzić do nawet kilkudziesięciu procent. W najdroższych serwisach w Polsce, taka winieta kosztuje nawet 89 zł, najczęściej występująca cena to ok 72 (winiety-online.pl) – 78 zł (pzm).

Flaga Słowacji

na 10 dni

12

Idealna na krótki wypad na narty lub urlop w Słowackich Tatrach.

Flaga Słowacji

na 30 dni

17

Optymalny wybór na wakacje, przed Twoim urlopem w Chorwacji

Flaga Słowacji

na 365 dni

60

Opcja dla tych, którzy podróżują samochodem często i chętnie

Winiety Słowacja | najniższa cena

Najniższa cena słowackich winiet to ta udostępniona przez oficjalny serwis – eznamka. Do ceny natywnej należy doliczyć oczywiście opłaty pobierane przez Twój bank, oraz różnice kursowe, które również są elementem polityki cenowej Twojego banku. W zależności od oferty, prowizja za przewalutowanie waha się najczęściej od 2 do 5% (choć regionalne banki są w stanie pobiarać prowizje nawet 20%). Ostateczną cenę w PLN należy zatem oszacować na podstawie swojej oferty bankowej.

Dodatkowym problemem dla niektórych osób, które chcą zakupić winietę do Słowacji bezpośrednio w systemie słowackim, jest możliwość płatności wyłącznie kartą. Jeżeli chcemy skorzystać z szybkiego przelewu lub BLIKa, konieczne bedzie skorzystanie z oferty polskich serwisów.

Na jakich drogach obowiązują winiety w Słowacji?

Długość słowackich dróg objętych płatnymi odcinkami wynosi na ten moment 622 km. Są to autostrady D1, D2, D3 i D4, a także drogi ekspresowe R1, R2, R4 i R6. Odcinki wymagające posiadania winiety są oznaczone znakami drogowymi (biały samochód na niebieskim tle).

Drogi płatne w Słowacji

Dla polaków głównym celem podróży są Tatry. Poruszając się jedynie w ich obrębie, posiadanie winiety nie będzie konieczne, ponieważ okoliczne miejscowości są dobrze skomunikowane bezpłatnymi odcinkami dróg.

Jeżeli jednak planujemy jazdę do jednego ze słowackich miast, takich jak np. Bratysława czy Koszyce, bardzo prawdopodobne, że będziemy jechać płatnymi odcinkami. Oczywiście można jechać objazdami, ale znacznie wydłuży to czas podróży.

Warto również wiedzieć, że najdłuższą płatną autostradą na Słowacji jest droga D1. Jej płatne odcinki obejmują łącznie około 400 km. O tym, które odcinki dróg są płatne na Słowacji, decyduje Słowacka Krajowa Spółka Autostradowa. Na jej stronie można znaleźć dokładną mapę dróg objętych obowiązkiem posiadania winiety.

Kontrola winiet i mandaty za ich brak

Jak już pisaliśmy powyżej – posiadanie winiety na Słowacji jest obowiązkowe podczas pokonywania autostrad oraz płatnych odcinków dróg ekspresowych, a tych w Republice Słowackiej jest 622 km.

Tego rodzaju drogi są monitorowane automatycznie poprzez system kamer zainstalowanych wzdłuz płatnych odcinków. Brak winiety, automatycznie skutkuje przesłaniem informacji do Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej oraz lokalnych urzędów. Warto zaznaczyć, że wysokość mandatu jest ustalana w konkretnym powiecie, w którym doszło do kontroli. Z tego powodu nie jest możliwe wskazanie stałej kwoty mandatu.

Można jednak poinformować, że zaczynają się one od 60 euro (około 277 zł) w górę. Oczywiście mamy również prawo do złożenia wyjaśnień lub wniesienia zażalenia. Należy się z nim kierować do konkretnego starostwa powiatowego.

Więcej na temat wysokości mandatów piszemy tu: Mandaty w Słowacji