Gdzie kupić winiety na Słowację?

Wybierając się samochodem za granicę, należy obowiązkowo zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym państwie. Jedną z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę, jest obowiązek posiadania winiety na płatnych odcinkach dróg. Takim krajem jest m.in. Słowacja. Gdzie kupić winiety? Co warto wiedzieć o winietach tam obowiązujących? Odpowiadamy!

Czym są winiety?

Winieta to pojęcie, które może być trochę niejasne dla osób, które nie mają w zwyczaju podróżować samochodem za granicę. Warto więc je na początek wyjaśnić. Winieta to opłata za przejazd drogami płatnymi, czyli odpowiednik bramek na polskich drogach. Zaletą tego rozwiązania jest brak zatorów na płatnych drogach, ze względu na konieczność opłacenia winiety przed wjazdem. Zasadne zatem jest pytanie gdzie kupić winietę na Słowację, jeżeli nie ma bramek wjazdowych na drogę.

Zamów winiety do Słowacji przez polski serwis

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew.

Szybka realizacja i wsparcie konsultantów!

Flaga Słowacji

Gdzie kupić winietę na Słowację?

To jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby podróżujące na Słowację. Dobra informacja jest taka, że winietę obowiązującą w tym kraju można zakupić na kilka sposobów:

  • Stacjonarny punkt – winietę można zakupić w wielu punktach stacjonarnych na terenie całej Słowacji. Można je znaleźć m.in. na stacji benzynowej. W takich punktach jest możliwość zapłacenia gotówką. W takiej sytuacji otrzymujemy potwierdzenie zakupu, na którym znajdują się informacje dotyczące okresu ważności winiety oraz dane pojazdu.
  • Samoobsługowe urządzenia – można je znaleźć przede wszystkim na drogach wjazdowych na Słowację. Pozwalają one na szybki i skuteczny zakup winiety tuż po przekroczeniu granicy.
  • Internet. Istnieją polskie strony internetowe, przez które można kupić winietę jeszcze przed wyjazdem z kraju. Oferują wygodne płatności BLIK, karta, szybki przelew oraz wsparcie, które nierzadko przydaje się podczas doboru winiet. Polskie serwisy internetowe to nieliczne miejsca, gdzie można uzyskać fachową pomoc. W pozostałych punktach jesteśmy skazani na siebie.
  • Bezpośrednio w systemie SK. Winiety można nabyć online, bezpośrednio w systemie słowackim eznamka.

Czym winiety na Słowacji są obowiązkowe?

To czy posiadanie winiety na Słowacji jest obowiązkowe, zależy od tego, jakimi drogami mamy zamiar się poruszać. Winieta jest konieczna tylko podczas przejazdu przez płatne odcinki (drogi ekspresowe i autostrady). Tych u naszych południowych sąsiadów jest niewiele, bo jedynie 622 km. W wiele miejsc na Słowacji można więc bez problemu dotrzeć, korzystając z dróg lokalnych.

Gdzie Polacy najczęściej się udają, odwiedzając Słowację? Głównym celem podróży są Tatry. Poruszając się jedynie w ich obrębie, posiadanie winiety nie będzie konieczne, ponieważ okoliczne miejscowości są dobrze skomunikowane bezpłatnymi odcinkami dróg. Jeżeli jednak planujemy jazdę do jednego ze słowackich miast, takich jak np. Bratysława czy Koszyce, bardzo prawdopodobne, że będziemy jechać płatnymi odcinkami. Oczywiście można jechać objazdami, ale znacznie wydłuży to czas podróży.

Na jakich słowackich drogach obowiązują winiety?

Długość słowackich dróg objętych płatnymi odcinkami wynosi na ten moment 622 km. Są to autostrady D1, D2, D3 i D4, a także drogi ekspresowe R1, R2, R4 i R6. Odcinki wymagające posiadania winiety są oznaczone znakami drogowymi (biały samochód na niebieskim tle).

Warto również wiedzieć, że najdłuższą płatną autostradą na Słowacji jest droga D1. Jej płatne odcinki obejmują łącznie około 400 km. O tym, które odcinki dróg są płatne na Słowacji, decyduje Słowacka Krajowa Spółka Autostradowa. Na jej stronie można znaleźć dokładną mapę dróg objętych obowiązkiem posiadania winiety.

Rodzaje winiet na Słowacji

Trzeba wiedzieć, że na Słowacji winiety obowiązują jedynie dla pojazdów o wadze do 3,5 tony. Należy jednak wskazać kilka wyjątków. Bez naklejki słowackimi autostradami mogą bez problemu przemieszczać się motocykliści. Wyjątek stanowią także samochody osobowe, które ciągną przyczepę, a całkowita waga przekracza 3,5 tony. Wtedy konieczny jest zakup winiety na przyczepę. Cena jest identyczna jak w przypadku osobówki.

Winiety obowiązujące na Słowacji można podzielić pod kątem okresu ważności. Są to:

  • 10 dni – 12 euro (około 56 zł)
  • 30 dni – 17 euro (około 80 zł)
  • 1 rok – 60 euro (około 281 zł)

Mandat za brak winiety na Słowacji – ile wynosi?

Jak już pisaliśmy powyżej – posiadanie winiety na Słowacji jest obowiązkowe podczas pokonywania autostrad oraz płatnych odcinków dróg ekspresowych, a tych w Republice Słowackiej jest 622 km. Tego rodzaju drogi są monitorowane, a system kontroli, który zarejestruje brak winiety, automatycznie przesyła taką informację do Ministerstwa Transportu i Budownictwa Republiki Słowackiej oraz lokalnych urzędów.

Warto wiedzieć, że wysokość mandatu jest ustalana w konkretnym powiecie, w którym doszło do kontroli. Z tego powodu nie jest możliwe wskazanie stałej kwoty mandatu. Można jednak poinformować, że zaczynają się one od 60 euro (około 277 zł) w górę. Oczywiście mamy również prawo do złożenia wyjaśnień lub wniesienia zażalenia. Należy się z nim kierować do konkretnego starostwa powiatowego. Więcej na temat wysokości mandatów piszemy tu: Mandaty w Słowacji